Skärpning

Eftersom ingen annan har skrivit något och jag har bloggtorka och x antal glas vin i kroppen och således inte kan skriva någonting vettigt själv så har jag frångått mina vanor och faktiskt läst igenom en del av mina egna inlägg. Alltså, ni som läser min blogg regelbundet, ni borde ju veta att jag kan stava och så, varför påpekar ni inte när jag sätter ihop meningar som en anaflabetisk (medveten felskrivning den här gången ja) schimpans?

Det kanske är ni som är anflafabeter och inte jag.

Nu vågar jag inte läsa mer för man vet aldrig vad man kan hitta för läskiga felskrivningar. Ibland skriver jag ju inte ens det jag menar.

Andra bloggar om: , , ,

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

6 svar på Skärpning

  1. Mia* skriver:

    Haha, är du helt säker på att du vet vad du ber om?
    (eller: vad gör man inte för att få fler kommentarer? 😉

  2. Drottningen skriver:

    Annars kan jag ju göra som alla fjortisar och skylla på att jag var full 😉

  3. Neny skriver:

    Jag måste ha skumläst mycket, för jag är inte säker på att jag sett stavfel… eller andra konstigheter. Men jag är iof inte tankeläsare heller så jag vet ju inte vad som egentligen menats. Plus att jag i princip inte ser mina kommentarer heller (dåliga ögon) och säkerligen stavar som en halt höna lite här o där. 😀

  4. Bubblan skriver:

    Skärpning, min svenska lärare hade skämts.

  5. vajlan skriver:

    ”min svenska lärare?” ärligt, jag har inte sett några konstigheter som jag minns. vill du bli korrad? det brukar inte falla i så god jord när man gör det. läste Alvtegen nyss, det gillade jag. har inte kommit till Robinson än. vet inte vilken jag ska börja med nämligen..

  6. Bubblan skriver:

    vajlan: Min svenska(jag vill skriva med ett mellanslag)lärare skämdes även över mig.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.