Vi som var där

Eftersom jag bara sovit 5 timmar de senaste tre dygnen så orkar jag inte berätta om förmiddagen utanför riksdagshuset där jag frös i två timmar utan jag hänvisar till Thomas Tvivlaren som har koll på läget. Så var det, och oavsett utgången vid voteringen så var det häftigt att se medborgarna tåga till riksdagen och skandera sitt missnöje.

I mångt och mycket sitter vi i vår kammare och gnäller oss blå istället för att försöka göra något, i undantagsfall skrivs en sur insändare ihop vid köksbordet. Fatta hur förbannade människor är när de en vanlig vardag samlas, oavsett politisk åsikt, bara för att visa att nu räcker det!

Statsministern må hävda att bloggosfärens ”attack” inte har påverkat, men vi vet allihop att det är struntprat. Kan någon tala om när något liknande har hänt tidigare? Utanför riksdagshuset stod ssuare och mufare sida vid sida och ropade samma sak. Barnfamiljer, pensionärer och emokids i en enda salig röra som helt enkelt fått nog. För att inte tala om alla oss som tidigare inte engagerat oss alls politiskt tidigare, men som det här spektaklet fick lampan med texten ”I helvete heller!” att tändas i skallen på oss.

Oavsett hur det går i voteringen så har vi i alla fall gjort något, vi har försökt och vi gjorde det jävligt bra. På mindre än två veckor väckte vi Sverige, bara en sån sak. Jag tror att jag har nämnt det förut, jag är van vid att saker går åt skogen, men i helvete heller att jag tänker sluta försöka.

I övrigt vill jag rekommendera Oskar Swartz som idag har skrivit i Svd. Som grundare av Bahnhof så borde han ha lite koll på det däringa internettet och hur det funkar.

Andra bloggar om: , , , , , ,

Det här inlägget postades i Integritet. Bokmärk permalänken.

13 svar på Vi som var där

  1. Pingback: Enligt Min Humla » Trött

  2. Thomas Tvivlaren skriver:

    ”Kan någon tala om när något liknande har hänt tidigare?”

    Jag inbillar mig att det kanske var något liknande då 68-rörelsen drog igång vilket jag skrev om igår kväll. Men det var onekligen magiskt. Jag lever fortfarande på ruset trots att vi inte nådde ända fram. Att vi som övermätta och allmänt missnöjda svenskar den här gången INTE nöjde oss med att knyta näven i fickan och muttra över fikabordet var så befriande! Med risk för att låta som en skogstokig nationalist så är jag idag otroligt stolt över mina svenska landsmän. Jag är omvänt föraktfull till de som vi delegerat makten…

  3. Drottningen skriver:

    68? Aja, då var de dags nu igen helt enkelt 😉

  4. Thomas Tvivlaren skriver:

    🙂 Kommande sektion på Wikipedia under Svensken: ”Svensken är dålig på att pysventilera men samtidigt extremt tålmodig/feg varför en aktionsvila på normalt sett 40 år är att förvänta.”

  5. Drottningen skriver:

    …och då skedde det genom sura bloggare 😉

    Ja. Nu vet Sverige och våra kära ledamöter att bloggar kan göra annat än att prova nagellack och kläder.

  6. Mia* skriver:

    Jag var visst inte precis först med att hänvisa till TT. Men han har ju rätt!

  7. Urban skriver:

    Hej !

    Kul att träffa dig under demonstrationen och även på Cafe Gråmunken. Hur som helst så slutade det i sorg. Jag tycker jag fångade stämningen med denna bild. Vi sjöng en sång melodi Du gamla du fria, men med text av Pär Ström. Sedan sörjde vi. Jag kommer inte ihåg vad kvinnan heter på bilden men hon höll ett känsloladdat tal.

    Hälsn. Urban

    http://forum.piratpartiet.se/Attachment1310.aspx

  8. Drottningen skriver:

    jag vet inte hur du gjorde, men den där bilden är lysande

  9. RedLib skriver:

    Göteborg 2001.

    Kul att liberaler också vaknar dock… Socialister har kämpat på sedan Scengen-samarbetet låg på ritbordet på 80-talet 🙂

  10. Pingback: drottningsylt » Blog Archive » FRAmåt!

  11. Pingback: drottningsylt » Blog Archive » Prata FRA

  12. Pingback: drottningsylt » Blog Archive » Hur blev du politiskt intresserad?

  13. Pingback: drottningsylt » Blog Archive » Ibland kanske man bara ska låta det vara

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.