Knullkanot-tv

Tydligen ska kanal 5 visa en ny serie som skildrar personalen på finlandsbåten Cinderella. I alla fall där jag kommer ifrån går dessa kryssningsfartyg under benämningen knullkanot. För er som inte själva åkt finlandsbåt så kan man väl säga att de som åker för den goda matens skull eller för att se Finland är försvinnande få. Man kan åka av andra anledningar, men med tanke på hur folk beter sig så blir det tämligen uppenbart att man antingen åker för att få vara plakat i ett (eller två) dygn och/eller för att få knulla.

Det är lite som svensken på chartersemester. Hämningarna släpper och man får se människan från deras allra bästa sida. På en kryssning ska man dessutom hinna med allt man skulle hunnit med under en vecka på Cypern på ett enda dygn. Det förklarar varför det är kö till tax-free så fort butiken öppnar och hur det kommer sig att man ser folk som är packade redan innan båten lämnat hamnen i Stockholm.

Precis som under charterresan med polarna så har det som händer under tiden hemifrån egentligen inte hänt och således inget man behöver berätta för eventuell partner.

Jag har aldrig fattat det där. Man använder sig alltså av argument som att man behöver komma bort och slappna av lite och ha kul, men hur kul är det att spotta på den tillit ens partner har för en? Och vad är det för liv man lever med sin partner om man promt måste åka iväg och knulla med någon annan för att slappna av? Tassar svensken på tå hemma jämt och ständigt?

Nu har samma människor kommit på att de kanske blev filmade under den där kryssningen då och kanal 5 har fått ta emot massor med mail och brev från folk som är oroliga för att det ska komma fram vad de gjorde. Kanal 5 kommer att sabba äktenskap heter det och man ska väl kunna ha kul utan att bli filmad osv. Eh… nej, kanal 5 förstör inte ett enda äktenskap, det knullade du sönder alldeles själv på Cinderella tydligen. Lev med det och ta lite jävla ansvar för ditt beteende istället.

Det rimmar ju spontant lite illa med det där snacket om rent mjöl i påsen. Personligen så har jag större bekymmer med att staten vet allt om mig än att min partner gör det, men å andra sidan så åker jag inte knullkanot heller. Eller jo, det har jag faktiskt gjort, och jag har knullat på båten också, men eftersom min partner var inblandad så var det inget problem efteråt.

Alltså, det är inte kanal 5 som förstör några äktenskap här, det gör människorna som på något sätt rättfärdigar för sig själva att de har rätt att missbruka sin partners tillit genom att åka iväg och knulla någon annan. Antingen lever man i en relation där sexuell monogami inte är viktigt och då är det ju inget problem att åka knullkanot och ”ha roligt”, eller så gör man det och då får man respektera sin partner. Eller göra slut. Det är ju ett alternativ så gott som något och då visar man att man i alla fall har lite skam i kroppen.

Jag har väldigt svårt att förstå hur människor väljer att åka iväg utomlands (eller med knullkanot) för att kunna göra saker utan att andra vet om det samtidigt som de inte ser ett problem med att staten får tillgång till allas kommunikation.

Hur var det nu? Om du har rent mjöl i påsen så har du inget att frukta.

Andra bloggar om: , , , , , , ,

Det här inlägget postades i Integritet. Bokmärk permalänken.

25 svar på Knullkanot-tv

  1. Joshua_Tree skriver:

    Så rätt. Möjligen med förbehållet att saker kan tas ur sitt sammanhang och fås att se värre ut än vad det egentligen var.

  2. Jessika skriver:

    Vadå? Alla åker ju på såna där resor och sitter med händerna på osexuella ställen och ser ut som som änglar. Knullandet det står andra för.
    Det var som med allehanda båtfyllon i kustbevakarna eller filmade fyllon i största allmänhet – det var programmets fel. NÄ, det var dags att du fick se hur jävla dumt du betedde dig på fyllan, du och många andra.

  3. Drottningen skriver:

    Josh: Aja. Absolut. Men ett hångel är ett hångel liksom.. och om det var så jävla oskyldigt så kanske man skulle berättat det just för att det kan missförstås

    (och paranoida männniskor som ser sex överallt kan man ju inte försvara sig mot ändå. Har du bestämt dig för att jag knullar grannen så gör jag ju det oavsett vad jag säger/gör. Å andra sidan så får du flytta då 😉

    Jessika: Ja. Det är alltid någon annan. Om inte annat så är det partnerns fel som tjatar och/eller inte förstår.

  4. SqZ skriver:

    Oavsett vad man gjort eller inte på båten tycker jag inte att femman ska få sända skiten utan att ha folks medgivande. Vad sägs om att göra program med betalda skådisar och skippa de där hemska dokusåporna?!

  5. Drottningen skriver:

    Sqz: som jag fattade det så handlar det inte ens om resenärerna som mer hör till bakgrundsrekvistan så att säga, utan om personalen. Ska man fråga alla som går på torget om man gör ett nyhetsinslag och sänder därifrån också?

    (sen kan man ju undra vem som ska titta på det där, förutom de som gjort bort sig på Cinderella då;)

  6. Jessika skriver:

    Man kan ju pixla ut allt på en människa i stort sett eftersom det ska handla om personalen, sedan återstår det faktum att den som är ”på resa med polarna” är så tankad att den står och hånglar med en krukväxt. Det ingår ju liksom också i ens arbetsmiljö om man jobbar på finlandsbåt.

  7. vajlet skriver:

    oj vad jag håller med!!

  8. Heidi skriver:

    Nu ikväll är det ju singelkryssning. Kan tänka mig att det är många som vrider på sig nervöst hemma i sofforna när sambon/frun/partnern/maken/whatever glatt bänkat sig framför premiäravsnittet av ”Färjan” och kläcker ur sig en bit in i programmet att:
    – ”Fan vad kul, singelkryssning? Hehehe.. folk är bra patetis.. men vad i helv..?!.. Där står ju DU och hånglar med någon..?”

    Jadu.. Finfint program. Eh.. Jag har på det i bakgrunden just nu när jag sitter och läser bloggar. 😉

    (Jag har aldrig åkt på varken supaskallenibitar- och/eller knullajärnetresa med mina vänner eller någon annan heller för den delen.. För min egen del har jag åkt FÖR mycket finlandsbåt av andra anledningar. Något i stil med släktingar i Finland som jag hälsat på 1-2 ggr/år sen jag föddes.. Fram till för något år sedan. Man hinner se rätt mycket svinerier då också.. *suckar*)

  9. Pingback: Eget ansvar? « PiratJanne

  10. Danni. skriver:

    Håller med som du nog förstår av mitt inlägg angående programmet 🙂

    Vad jag inte förstår är varför folk lägger pengar på att åka iväg och supa sig askalas när de kan göra det billigare här hemma? Jag menar, kolla alla dessa charterresor folk åker iväg på och sedan så minns de ändå inget mer än att de hade goda drinkar i landet de var i…Jag vet folk som betalar 7000 var för att åka till agia napa och dylikt för att festa bort semestern. Tänk att istället lägga 7000 på ett riktigt härligt hotell långt bort ifrån festerna och faktiskt slappna av och hinna se lite av landet?

    Jag måste vara lite efter som inte förstår tjusningen i det hela.

  11. Danni. skriver:

    SqZ förresten, i Expressens artikel står det att det var skyltat på hela båten om att kanal 5 var där och filmade…jag tror att alla i den åldern att de får åka på kryssning kan läsa. Det är ändå vuxna människor vi talar om, om man vet att man är filmad får man ha vett nog att hålla sig undan om man tänker göra dumma saker som man kommer ångra eller helt enkelt åka med en annan båt.

  12. PiratJanne skriver:

    Precis! Och jag tycker verkligen om att du tar upp rent mjöl i påsen argumentet. 😀

    Tack för en bra post. 🙂

  13. Linda skriver:

    *S* Vad du inte minns, det har inte hänt.

  14. Johanna Sjödin skriver:

    Tja, otrohet kan förstöra ett förhållande och de flesta som är otrogna har en önskan om att deras förhållande ska hålla. Det är åtminstone min erfarenhet av personer som varit otrogna.

    Om staten kommer över din konversation och ditt enda ”brott” är att din otrohet avslöjas är det kanske på ett personligt plan inte lika jobbigt…?

    Jag håller med i sak, det är mycket värre att staten övervakar för när staten gör det kan du inte vända dig till någon. Pojk- eller flickvännen kan du alltid dumpa.

  15. Jag måste nog vara extrem då, för jag har åkt knullkanot tillsammans med min partner, spik nykter, inte handlat sprit i tax-freebutiken, vete fan om jag ens knullade..det minns jag inte. 🙂

    För övrigt håller jag med alldeles helhjärtat!

  16. Johanna Sjödin skriver:

    ”Kåt som en finlandsfärja”

    Jag har till och med tagit knullbilder på en knullkanot 🙂

  17. Drottningen skriver:

    Danni: Meningen är väl att man ska ”släppa loss”? Du frågar fel person, du får åka knullkanot och fråga lämplig kandidat helt enkelt 😉

    Piratjanne: Jag gillar väl att prata om mjöl helt enkelt =)

    Johanna: Ptja, om man både vill ha kakan och äta upp den så kanske man får kalkylera med risken att smeten hamnar i slasken istället helt enkelt. Ähhh.. knullbilder på en knullkanot.. varför vill man ha såna? (annat än i utpressningssyfte då;)

  18. Peter Harold skriver:

    Hm… tackar för tipset. Två frågor: Får man kn*lla även om man är nykterist? Och hur fungerar färjorna när det är sjögång; kan man bli sjösjuk ombord på dem?

    Svar anhålles till signaturen
    ”Proud to be a pathetic loser”…

    😉

  19. Drottningen skriver:

    Peter Harold: Ja, det får man nog, men risken är väl att man är lite mer nogräknad då och kanske rentav inte gör saker man behöver må dåligt över efteråt 😉

    väljer du en tillräckligt stor båt behöver du inte bekymra dig om någon sjögång heller. Annat var det när jag var ung när vi fick ro finlandsfärjorna för att komma fram

  20. SqZ skriver:

    Drottningen: Jag tycker det är stor skillnad på att göra ett nyhetsinslag och en dokusåpa.

    Danni: Då så, då var de förvarnade 🙂

  21. Drottningen skriver:

    Sqz: Det är klart att det är, men om man skymtar förbi i något av det så ser jag inte riktigt vad skillnaden är. Nu har jag inte sett programmet då så jag vet förstås inte hur mycket av resenärerna som visades.

  22. Friday skriver:

    Jag håller med dig. De måste ju vetat om att kanal 5 var runt och filmade på båten med. Men vissa folk är bara dumma

  23. kvinna skriver:

    Kanon bra skrivet !! Fattar inte hur fan kan knulla runt som dom gör på dessa båtar och må bra sedan, billigt ! Hoppas det kliar och svider mellan många ben…. själv skulle jag inte ha intresse att åka utan min kille, vad ska jag där att göra när det raggas för fullt…skulle bli illamående ! Men många tycker att de är långt bort , ingen ser vad som sker och spännande och villiga brudar finns det gott om på båten har man hört… gratis luder kanske…

  24. Drottningen skriver:

    kvinna: Men nog kan man väl åka på kryssning utan sin partner? Det är ju vem man åker med som är problemet direkt. Det finns ju faktiskt såna som tycker att det är kul att dansa på diskotek eller som vill njuta av spabehandlingar och köpa billig sprit och cigg. Bara. Man måste inte knulla för att man åker på kryssning även om det ofta verkar så 😉

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.